W rytmie bossa nova

Moja historia z językiem portugalskim zaczęła się, w wielkim skrócie, od muzyki brazylijskiej. Wiele lat temu, kiedy mieszkałam na antypodach, moi brazylijscy współlokatorzy rozpalili we mnie miłość do kultury brazylijskiej. Rafael, Patricia, Muriel i Rodrigo przyrządzająli swoją tradycyjną potrawę z czarnej fasoli feijoada, piekli chleb nadziewany serem pão de queijo i w ten sposób zajadali tęsknotę za ojczyzną, a mnie z nią zapoznawali. Spontanicznie tańcząc w salonie, wreszcie słuchając radia i odtwarzając utwory z ojczystymi przebojami, przenosili mnie do Brazylii, do Rio de Janeiro, na plaże Copacabana i Ipanema. Nie ważne, że wtedy nic nie rozumiałam, zakochałam się w samym dźwięku języka portugalskiego, w zmysłowej bossa nova.

Bossa_Nova_2

Język portugalski w Brazylii

Nie wiem czy wszyscy z Was wiedzą, ale w Brazylii mówi się językiem portugalskim. W przeciwieństwie do reszty kontynentu Ameryki Południowej, gdzie mówi się po hiszpańsku, z kilkoma wyjątkami, bowiem są kraje, gdzie ludność posługuje się w językiem francuskim (Gujana Francuska), angielskim (Gujana) czy niderlandzkim (Surinam).

O taki stanie rzeczy zdecydował wiele wieków temu Papież i europejskie państwa biorące udział u wyścigu zwanym odkryciami geograficznymi – Hiszpania i Portugalia. Traktat z Tordesillas z 7 czerwca 1494 roku podzielił świat na dwie strefy wpływów. Tym samym sprawił, że nowo odkryte wschodnie wybrzeża dzisiejszej Brazylii w 1500 roku przez portugalskiego żeglarza Pedro Álvares Cabral przypadły koronie portugalskiej. 

Przywieziony przez kolonizatorów język portugalski przez lata podlegał wielu wpływom m.in. języków tupi – rdzennych mieszkańców kontynentu, jak i różnych języków afrykańskich, którymi mówili niewolnicy przywiezieni z Afryki. Brazylijski standard języka portugalskiego jest bardziej melodyjny, miękki i dźwięczny i niż wersja źródłowa. I też bardziej sexy. 

Krótka historia bossa nova

Bossa nova narodziła się w brazylijskim Rio de Janeiro pod koniec dekady lat 50-tych. Ojcami założycielami byli Antonio Carlos Jobim (1927 – 1994) – główny kompozytor, Vinicius de Moraes (1913 – 1980) główny autor tekstów oraz gitarzysta i wokalista João Gilberto (1931 – 2019). Styl bossa nova jest połączeniem rytmów samby i jazzu, oraz bluesa. Utwór „Chega de saudade” z 1959 roku uznawany jest za pierwszy w tym stylu. João Gilberto odpowiada za charakterystyczny muzyczny styl bossa nova – cichy, łagodny i subtelny. Delikatne dźwięki gitary kreują nastrojowy klimat. Utwory śpiewane są półgłosem, przez co wprowadzają zmysłowość. 

Bossa_Nova_3

Lata 60-te to eksplozja bossa novy. Brazylijskim gatunkiem inspirują się artyści z innych krajów jak Stan Getz ze Stanów Zjednoczonych. Znacie utwór „Garota de Ipanema” – „The Girl from Ipanema”? Wersja z 1962 roku wykonana przez Astrud Gilberto (żonę João Gilberto) i Stanz Getz stała się światowym przebojem i rozsławiła zmysłową bossa novę na cały świat. Rytmy bossa nova nadal są w modzie. Klasyki doczekały się wielu cover. Są nowe interpretacje. 

Bossa_Nova_4

10 moich ulubionych wykonawców bossa nova

Subiektywna lista najlepszych według mnie i zarazem moich ulubionych wykonawców brazylijskiej bossa nova poniżej:

  1. Antonio Carlos Jobim
  2. João Gilberto
  3. Elis Regina 
  4. Gilberto Gil
  5. Astrud Gilberto
  6. Nara Leão
  7. Gal Costa
  8. Caetano Veloso
  9. Rosalia de Souza
  10. Bebel Gilberto

Polcane playlist z muzyką brazylijską bossa nova na Spotify

Kliknij na obrazek, aby otworzyć listę w Spotify.

Moja:

Bossa_Nova_11

Autorstwa Spotify i innych użytkowników aplikacji:

Bossa_Nova_5
Bossa_Nova_6
Bossa
Bossa_Nova_7
Bossa_Nova_8
Bossa_Nova_9
Bossa_Nova_10

Zwiedzanie Lizbony z polskim przewodnikiem

Kiedyś znów będzie można znów poznawać piękny świat…

Chcesz pojechać do Portugalii i potrzebujesz lokalnego przewodnika po Lizbonie? Kogoś, kto oprowadzi Ciebie nieśpiesznie i w małej grupie po uliczkach miasta, pokaże urokliwe zakątki, wtajemniczy w historię i kulturę? Daj się zaczarować opowieściami przez Sekrety Lizbony

Dowiedz się więcej i umów się na spacer z polskim przewodnikiem po Lizbonie na: www.sekrety-lizbony.plSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: