Moja historia z językiem portugalskim zaczęła się, w wielkim skrócie, od muzyki brazylijskiej. Wiele lat temu, kiedy mieszkałam na antypodach, moi brazylijscy współlokatorzy rozpalili we mnie miłość do kultury brazylijskiej. Rafael, Patricia, Muriel i Rodrigo przyrządzająli swoją tradycyjną potrawę z czarnej fasoli feijoada, piekli chleb nadziewany serem pão de queijo i w ten sposób zajadali tęsknotę za ojczyzną, a mnie z nią zapoznawali. Spontanicznie tańcząc w salonie, wreszcie słuchając radia i odtwarzając utwory z ojczystymi przebojami, przenosili mnie do Brazylii, do Rio de Janeiro, na plaże Copacabana i Ipanema. Nie ważne, że wtedy nic nie rozumiałam, zakochałam się w samym dźwięku języka portugalskiego, w zmysłowej bossa nova.

Język portugalski w Brazylii
Nie wiem czy wszyscy z Was wiedzą, ale w Brazylii mówi się językiem portugalskim. W przeciwieństwie do reszty kontynentu Ameryki Południowej, gdzie mówi się po hiszpańsku, z kilkoma wyjątkami, bowiem są kraje, gdzie ludność posługuje się w językiem francuskim (Gujana Francuska), angielskim (Gujana) czy niderlandzkim (Surinam).
O taki stanie rzeczy zdecydował wiele wieków temu Papież i europejskie państwa biorące udział u wyścigu zwanym odkryciami geograficznymi – Hiszpania i Portugalia. Traktat z Tordesillas z 7 czerwca 1494 roku podzielił świat na dwie strefy wpływów. Tym samym sprawił, że nowo odkryte wschodnie wybrzeża dzisiejszej Brazylii w 1500 roku przez portugalskiego żeglarza Pedro Álvares Cabral przypadły koronie portugalskiej.
Przywieziony przez kolonizatorów język portugalski przez lata podlegał wielu wpływom m.in. języków tupi – rdzennych mieszkańców kontynentu, jak i różnych języków afrykańskich, którymi mówili niewolnicy przywiezieni z Afryki. Brazylijski standard języka portugalskiego jest bardziej melodyjny, miękki i dźwięczny i niż wersja źródłowa. I też bardziej sexy.
Krótka historia bossa nova
Bossa nova narodziła się w brazylijskim Rio de Janeiro pod koniec dekady lat 50-tych. Ojcami założycielami byli Antonio Carlos Jobim (1927 – 1994) – główny kompozytor, Vinicius de Moraes (1913 – 1980) główny autor tekstów oraz gitarzysta i wokalista João Gilberto (1931 – 2019). Styl bossa nova jest połączeniem rytmów samby i jazzu, oraz bluesa. Utwór „Chega de saudade” z 1959 roku uznawany jest za pierwszy w tym stylu. João Gilberto odpowiada za charakterystyczny muzyczny styl bossa nova – cichy, łagodny i subtelny. Delikatne dźwięki gitary kreują nastrojowy klimat. Utwory śpiewane są półgłosem, przez co wprowadzają zmysłowość.

Lata 60-te to eksplozja bossa novy. Brazylijskim gatunkiem inspirują się artyści z innych krajów jak Stan Getz ze Stanów Zjednoczonych. Znacie utwór „Garota de Ipanema” – „The Girl from Ipanema”? Wersja z 1962 roku wykonana przez Astrud Gilberto (żonę João Gilberto) i Stanz Getz stała się światowym przebojem i rozsławiła zmysłową bossa novę na cały świat. Rytmy bossa nova nadal są w modzie. Klasyki doczekały się wielu cover. Są nowe interpretacje.

10 moich ulubionych wykonawców bossa nova
Subiektywna lista najlepszych według mnie i zarazem moich ulubionych wykonawców brazylijskiej bossa nova poniżej:
- Antonio Carlos Jobim
- João Gilberto
- Elis Regina
- Gilberto Gil
- Astrud Gilberto
- Nara Leão
- Gal Costa
- Caetano Veloso
- Rosalia de Souza
- Bebel Gilberto
Polcane playlist z muzyką brazylijską bossa nova na Spotify
Kliknij na obrazek, aby otworzyć listę w Spotify.
Moja:

Autorstwa Spotify i innych użytkowników aplikacji:






Zwiedzanie Lizbony z polskim przewodnikiem
Kiedyś znów będzie można znów poznawać piękny świat…
Chcesz pojechać do Portugalii i potrzebujesz lokalnego przewodnika po Lizbonie? Kogoś, kto oprowadzi Ciebie nieśpiesznie i w małej grupie po uliczkach miasta, pokaże urokliwe zakątki, wtajemniczy w historię i kulturę? Daj się zaczarować opowieściami przez Sekrety Lizbony!
Dowiedz się więcej i umów się na spacer z polskim przewodnikiem po Lizbonie na: www.sekrety-lizbony.pl